Przygotuj się na trzydniówkę (rumień nagły) u swojego malucha

W tym wpisie chcę opowiedzieć Wam o chorobie dziecka, o której sama chciałabym, żeby ktoś mi powiedział, kiedy byłam początkującym, młodym rodzicem. Jest to choroba zwana trzydniówką czy rumieniem nagłym.

Mój syn miał zaledwie 7 miesięcy.  Pierwszym objawem była gorączka. Kiedy 7 miesięczne dziecko ma podwyższoną temperaturę pierwsze co obstawiasz to – zęby! Każdy wie, że okres ząbkowania bardzo często wiąże się z gorączką. Oczywiście takich objawów nigdy nie należy bagatelizować, bo równie dobrze może to być infekcja. W naszym przypadku wszystko wydawało się być ok, a gorączkę udało nam  się zbić samodzielnie. Już mieliśmy wybrać się do lekarza, kiedy to po 3 dniach gorączka nagle ustąpiła. Odetchnęliśmy z ulgą. Nie na długo, ponieważ chwilę po tym pojawiła się.. Wysypka! Ale byłam przerażona, kiedy na delikatnym ciałku mojego maleństwa zobaczyłam pojawiający się rumień. Wyobraźcie sobie to uczucie, kiedy zauważacie delikatne, różowe kropki na pleckach i na brzuszku. Chwila po chwili kropki rozprzestrzeniają się i są coraz bardziej wyraźne.. ja byłam bardzo przestraszona. Dopiero miał gorączkę, a teraz to! Natychmiast zadzwoniłam do mojego lekarza, który po dokładnym wywiadzie szybko mnie uspokoił.. To była właśnie ta nieszczęsna trzydniówka. Rumień na drugi dzień zaczął znikać i wszystko wróciło do normy.

Gdybym tylko wiedziała wtedy, że jest to niegroźna choroba, która sama mija – oszczędziłoby mi to dużo stresu.

Rumień nagły, to choroba, na którą 90% dzieci choruje w wieku od 6-go do 24-go miesiąca życia. Zazwyczaj objawia się gorączką od 3-5 dni (gorączka do 40 stopni Celsjusza). Gorączkę należy zbijać okładami i lekami przeciwgorączkowymi bez recepty – stosując się do dawkowania dostosowanego do wieku. Po nagłym ustąpieniu gorączki zazwyczaj pojawia się różowa wysypka, która zaczyna się na tułowiu i ustępuje po 1-2 dniach. Wirusem można się zarazić drogą kropelkową, zazwyczaj zaraża dziecko, które przechodzi chorobę bezobjawowo. Na szczęście choroba szybko mija i nie pozostawia powikłań. Po chorobie dziecka przez kolejny tydzień należy szczególnie uważać. Warto pamiętać, żeby dziecka nie przegrzać ani też w drugą stronę.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448190/https://www.uptodate.com/contents/roseola-infantum-exanthem-subitum