Co-slepping

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o współspaniu z dzieckiem. Jest to moje odkrycie, którego dokonałam przy drugim dziecku. 

Będąc młodą mamą, początkującym rodzicem w 2009 roku, nie miałam ani takiej wiedzy ani takiego dostępu do niej, ani takiej świadomości jak dzisiaj. Mój syn wprawdzie był kochanym, łatwym w obsłudze niemowlakiem, więc łatwo dał się przekonać do spania w łóżeczku, ale dziś trochę żałuję, że nie miałam tej wiedzy o wspólnym spaniu, którą mam dziś. Jako młodziutka mama bardzo nie chciałam „przyzwyczaić dziecka”, bo bałam się, że gdy raz je wezmę do łóżka, już nigdy się go nie pozbędę, wejdzie mi na głowę i w ogóle zawiodę jako opiekun. Przez to ominął nas fajny okres i to nie za sprawą świadomej decyzji, a za sprawą braku wiedzy na ten temat. 

Kiedy w 2020 zaczęłam na nowo przecierać ścieżkę macierzyństwa, myślałam podobnie: Nie bierz do łóżka, bo się przyzwyczai. Powtarzałam to jak mantrę. Jako mama karmiąca piersią często wstawałam co godzinę, dwie. Karmiłam, odkładałam. Karmiłam, odkładałam. Raz przysnęłam w pozycji siedzącej podczas karmienia i obudziłam się w strachu. Matko! Przysnęłam, jestem okropną matką, jak mogłam! Chodziłam niewyspana jak zombie przez około 4 tygodnie, aż w końcu przeczytałam artykuł o co-sleepingu i zaczęłam poszerzać wiedzę w tym temacie. 

Córka ma dzisiaj 15 miesięcy. Właśnie  śpi w łóżku i czeka aż do niej dołączę. Jejku, jak ja kocham z nią spać! W nocy budzi się, łapie pierś, napije się i śpi dalej. Dzięki temu i mój i jej sen znacznie się polepszył. Obie nie musimy się całkiem wybudzać, a córka nie zdąży nawet zapłakać w nocy, bo jej potrzeby są zaspokojone na wyciągnięcie ręki 😉 

Karmienie piersią stało się o niebo łatwiejsze, odkąd śpimy razem! A noce.. w końcu się wysypiamy i obie jesteśmy zadowolone! Kocham ten moment, kiedy kładę się obok niej przed snem i patrzę na jej spokojną buźkę, czuję jej zapach, jej ciepło. A te poranki, kiedy rano wspina się po mnie, daje buziaczki i budzi gaworzeniem… Przepiękna sprawa.

Niemowlęta są w 100% zależne od ich opiekunów. Nie potrafią same zapewnić sobie pożywienia, bezpieczeństwa, nie potrafią same siusiać, jeść, nie potrafią też same spać. Wszystkiego tego nauczą się z czasem. Spokojnie, na pewno się tego nauczą prędzej czy później. Dla mnie kluczowe w podjęciu decyzji o spaniu z dzieckiem było zdanie sobie sprawy, że ta mała istotka nie chce mną manipulować, ani rządzić, ani nic z tych wyrafinowanych rzeczy, które potrafimy robić jako dorośli i skądś przychodzi nam myśl, że takie nowonarodzone dzieciątko też ma tę umiejętność. Niemowlę płacze i często uspakaja się przy piersią, w objęciach, bujane nie dlatego, że nami rządzi, ale dlatego, że to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Ono nie umie jeszcze komunikować swoich potrzeb więc płacze – to jest jego narzędzie. Czasami tą potrzebą jest po prostu bliskość. Niemowlęta –  jak i potem starsze dzieci –  potrzebują dużo bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Do prawidłowego rozwoju i do nauki są to nadrzędne potrzeb, które muszą być zaspokojone. Dlatego jeśli chcesz wziąć swoje dziecko do łóżka jest tylko jedna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę. Zasady bezpieczeństwa co-sleepingu. Jeśli o to zadbasz, nie ma absolutnie żadnych przeciwskazań ku temu. W sprawach bliskości z dzieckiem – zaufaj swojemu instynktowi. Żeby zachować bezpieczeństwo, warto sprawdzić dostępne na rynku dostawki lub inne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo niemowlęciu. Współspanie jest naturalne i buduje silną więź –  dzięki temu –  między dzieckiem i rodzicem. Bliskość i szybkie zaspakajanie potrzeb to klucz do wzmocnienia relacji. 

Podstawowe zasady co-sleepingu:

– w przestrzeni, w której śpi dziecko, nie powinno być poduszek, kocyków ani maskotek;

– dziecko powinno spać na twardej powierzchni na plecach;

– z dzieckiem nie powinna spać osoba paląca, osoba, która jest pod wpływem leków lub alkoholu – podwyższa to ryzyko śmierci łóżeczkowej;

– nie wolno spać z dzieckiem na kanapach, fotelach ani żadnych innych meblach; 

– należy pamiętać, aby zachować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (18-20 st.C).

Źródła:

http://www.attachmentparenting.org/infantsleepsafety

Comparisons of neonatal night time sleep-wake patterns in nursery versus rooming environments, Keefe, 1987

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0378378294902119

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1651-2227.1990.tb11377.x